SPOLOČENSKÉ AKCIE

Dňa 7. apríla 2019 sa v kultúrnom stredisku konalo zdobenie veľkonočných vajíčok spojené s ďalšími zaujímavými aktivitami súvisiacimi s Veľkonočnými sviatkami.

V sobotu 5. januára 2019 zorganizovala obecná samospráva pre občanov novoročné posedenie. Pre prítomných bol pripravený guláš a varené víno. Pre dobrú náladu a do tanca hrala živá hudba.

Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko, Rímskokatolícka farnosť Dolná Krupá a Obec Dolná Krupá dňa 16. decembra 2018 zorganizovali v kostole sv. Ondreja v Dolnej Krupej adventný koncert Viva la cantata. Na koncerte účinkovali: Spevácky zbor Gaudete Sereď, Miešaný spevácky zbor Lajosa Bárdosa Veľký Meder, Robotnícky spevokol Bradlan Trnava Cantica nova Trnava, žiaci Ľudovo-umeleckej školy Johany Slobodovej a súbor Picúchovci z Dolnej Krupej.

V sobotu 15. decembra 2018 sa v kultúrnom stredisku uskutočnilo tradičné predvianočné posedenie s programom pre dôchodcov. Vystúpili deti zo ZŠsMŠ a miestne folklórne súbory.

Dňa 8. decembra 2018 sa v kultúrnom stredisku uskutočnila Súťaž vo varení Mikulášskej kapustnice. Súčasťou popoludnia bol aj program pred deti, vrátane nádielky od Mikuláša.

V sobotu 1. decembra 2018 sa v kultúrnom stredisku konali VIANOČNÉ TRHY. Organizátorom akcie bola ZŠ s MŠ v Dolnej Krupej. Žiaci a pedagógovia ponúkli vlastnoručne zhotovené výrobky k vianočným sviatkom. Príjemné popoludnie v predvianočnej nálade spestrilo spevácke vystúpenie detí a návštevníci si mohli pochutnať na kapustnici.

28. októbra bola v obradnej sieni obecného úradu otvorená výstava Matúš Jarábek – maliar Dolnej Krupej, ktorú pripravilo Občianske združenie Korompa. Matúš Jarábek sa narodil v našej obci 25. októbra 1918, výstava tak bola venovaná jeho nedožitej storočnici. Na výstavu sa podarilo zhromaždiť takmer 4 desiatky malieb a kresieb s námetmi Dolnej Krupej. Okrem nich je vystavená séria autoportrétov a ďalšie ukážky maliarovej tvorby, spolu asi 60 diel. Väčšina z nich bola namaľovaná v dekáde 1956-1966. Najstaršie sú kresby pochádzajú z roku 1955. Otvorenia sa zúčastnil maliarov syn Ľudomír Jarábek a viacero členov rozvetvenej rodiny Jarábkovcov. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave výstavy: najväčšia vďaka patrí príbuzným a ďalším, ktorí diela poskytli, rovnako starostovi obce Ing. Teofilovi Mihalovičovi za poskytnutie krásneho výstavného priestoru a ľudovej hudbe Picúchovci za hudobné spestrenie programu.

Obecný úrad v spolupráci so spolkami a dobrovoľníckymi organizáciami v obci zorganizoval dňa 28. októbra 2018 pietnu spomienku pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Sprievod za zvukov pochodu v podaní miestnej dychovej hudby sa od obecného úradu vydal k pamätníku padlým. Po príhovore starosta obce položil k pomníku veniec a zaznela hymnická pieseň „Kto za pravdu horí“. Zhromaždení občania na záver spoločne odfotografovali.

Hudobníci z Dolnokrupanky a Karpatskej kapely sa zúčastnili tradičnej Púte muzikantov a spevákov v rakúskom Mariazelli v dňoch 28.-30. septembra 2018. Púť sa koná každé 4 roky a stretávajä sa na nej hudobníci z Rakúska, Bavorska a Slovenska - našu krajinu reprezentuje tradične dychovka z Dolnej Krupej. Tohoročná púť bola výnimočná aj z toho hľadiska, že tradičný organizátor a zakladateľ podujatia Hans Martschin (78 rokov) odovzdal organizovanie svojmu vnukovi Andreasovi Schweigerovi a jeho kamarátovi Vinzenzovi Härtelovi. Naši muzikanti opäť roztancovali celé mestečko a u obyvateľov i návštevníkov púte si vyslúžili veľký aplauz. Dolnokrupskí muzikanti hrali na bohoslužbách i slávnostnej nedeľnej omši. Okrem duchovného programu naši muzikanti vystúpili vo večernom hudobnom programe vo veľkej Pfarrsaal v budove kláštora benediktínov za bohatej účasti verejnosti. Hrali aj na hlavnom námestí Mariazellu a vždy, keď začali hrať, pritiahli pozornosť mnohých ľudí. Najobľúbenejšou pesničkou Rakúšanov bola “V záhradôčke pod okienkom”, ktorú na ich želanie hrali Dolnokrupčania niekoľkokrát. Na záver treba dodať, že vyšlo i počasie, bolo slnečno a pomerne teplo, čo sa stalo prvýkrát, pretože ku koncu septembra v Mariazelli vždy pršalo a občas mrzlo či niekedy snežilo. Niektorí naši muzikanti preto využili príležitosť na výstup lanovkou na vrh nad mestom. Poďakovanie patrí kapelníkovi Dolnokrupanky Marošovi Ištvancovi, vďaka ktorému sa už niekoľko rokov naši hudobníci zúčastňujú tohto podujatia.

V dňoch 2. a 3. júna sa v areáli kaštieľa konal 11. ročník Slávnosti ruží. Bohatý sprievodný kultúrny program bol tento rok obohatený o niekoľko sprievodných podujatí. V sobotu bola slávnostne predstavená nová kniha o ružovej grófke, v nedeľu bola za osobnej účasti šľachtiteľa vysadená tretia ruža pomenovaná na počesť grófky Chotekovej. V jednom zo salónov bola inštalovaná expozícia starožitných hračiek a detských košíkov či prehliadky účesov s ružovými variáciami. Na záver podujatia bola vyhodnotená anketa o najkrajšiu ružu.

Print Friendly, PDF & Email